Yol Tarifi

Lapera Pansiyon; Borçka'dan, Karagöl ve Macahel yolu üzerinde 10 km uzaklıktadır. Pansiyona gelmeniz için, 10 km sonra, anayolun sağında regülatör göleti, çeşme ve tabelamız bulunan yerdeki köprüden geçip, 300 metre bir kısmı stabilize, bir kısmı beton yoldan mahallenin içine çıkmanız gerekmektedir. Onca yol katettikten sonra 300 metrelik mahalle yolunun sevimsizliği sizde "geri dönme" hissi uyandırsa da dönmeyin.  Zaten pansiyonun önünden başka dönecek alan bulamazsınız. (Beton sevmediğimiz halde sizin için yolun bir kısmını 18.11.2013 tarihinde beton yaptırdık ve geri dönme hissini ortadan kaldırdık :)

Pansiyon; Karagöl'e 15 km (yarım saat), Camili'ye (Macahel) 37 km (bir saat), Klaskur Yaylası'na 23 km (1.5 saat), Beyaz Su Yaylası'na 50 km (2.5 saat) mesafededir. Günübirlik gezileceği gibi, arzu ederseniz yaylalardan yaylalara, Karçal eteklerinden zirvelere gezilebilir, gece ister Lapera Pansiyon'da, isterseniz Lapera Oberj'de konaklayabilirsiniz.

Sıcak havalarda upunet bastığında su ve ayran, soğuk havalarda ise CACA içerek vücudunuzun ısı dengesini koruyabilirsiniz. Yedikleriniz fazla gelirse, yaylanın çimenlerinde türkü eşliğinde horon tepebilirsiniz.

Yine günübirlik Gürcistan'a (Batum) gidebilir, Botanik Parkı, sahili ve tarihi yapıları, Ali ile Nino'nun aşkını (Türkiye'de olsaydı ucube denebilirdi) anlatan heykelini, Gonya Kalesi, Müzeler, Kiliseler vs. görebilir, eşsiz Gürcü Şarabından tadabilirsiniz.

Daha fazlası için Lapera Pansiyon ve Lapera Oberj'de sizleri ağırlayacak olan TABAN ailesi vardır...
 
 
Görmenizi isteriz:
 
Arhavi 
- Çifte köprü
- Mencuna şelalesi

Hopa
- Kopmuş ve Kemalpaşa plajında yüzmek

Borçka
- Karçal dağı zirveye çıkış
- Ahşap camiler (Muratlı ve Macahel)
- Karagöl Milli Parkı
- Yıldız gölü
- Macahel (Biosfer Rezerv Alanı)
- Maral şelalesi
- Klaskur ve Beyaz Su Yaylaları

Artvin merkez 

- Artvin (Livane) Kalesi
- Artvin Kültür Evi
- Atabari kayak merkezi
- Hatila Milli Parkı
- Porta (Pırnallı) Manastır Kilisesi
- Dolishane (Hamamlı) Kilisesi

Ardanuç
- Cehennem deresi kanyonu
- İskender Paşa camisi
- Rabat kilisesi
- Ardanuç Kalesi

Şavşat
- Şavşat kalesi 
- Tibeti kilisesi
- Karagöl 
- Sahara milli parkı

Yusufeli
- İşhan kilisesi
- Dört kilise 
- Barhal kilisesi
- Oşki Kilisesi
- Tortum Şelalesi

 

Tarih:2.8.2013  Bu haber 3738'kez okundu